Credits
The people who worked on the design and production etc of Super Smash Bros Brawl are listed below
Role | Name |
2-D Design | Yoko Hamaguchi, Michiko Takahashi |
Adv. Mode Map Design | Masato Adachi, Asami Fujita, Shoko Fukuchi, Mitsuru Hashimoto, Hiromi Hayashi, Daiki Hayashidani, Kazue Hiramoto, Kaori Hitmuda, Yasuyuki Honne, Yasuhiko Hosoi, Tatsunobu Imoto, Akiyoshi Kakinuma, Akihiro Kaneko, Koi Kato, Toshiaki Kawada, Takaaki Koide, Sayaka Matsuzawa, Takeshi Mikami, Satoko Nishio, Tomoko Sano, Takafumi Shimotamari, Koji Shode, Ayumi Takata, Yasumi Tamura, Kunihiko Taniwaki, Kenji Tateno, Hiromi Yanagimachi, Tetsure Abe |
Adv. Mode Movie CG | Takahito Asakino, Mitsuo Eguchi, Hiromi Fujii,
Yukari Fujio, Asake Geto, Wasato Hakuta, Daisuke Harada, Shinoei Hario,
Yuuta Hatsushika, Takaaki Hattori, Masayuki Hirano, Kazutaka Horikawa,
Manabu Ikeda, Tamoaki Kajikawa, Yoshihiro Karai Noriko Katsumata, Satoko Kawarasaki, Teru Kazawa, Jung Hyo Kim, Shin Kitade, Tetsuya Kitagawn, Manabu Koike, Nobutoshi Kojima, Tamohiro Kurokawa, Seiichi Mitsuoka, Kimihiro Miura, Shoichi Morotomi, Hironobu Mute, Takayo, Nichimura, Masanori Numaguchi, Yoichi Ogawa, Kanako Ogawa, Shima Ohashi, Nami Ohne, Minako Okuguchi, Shau Chin Ra, Sachiko Roshino, Tomoaki Saka, Mami Sasaki, Ayako Shigeishi, Daisuke Shionoya, Rumiko Sugiura, Kazutake Sugiyama, Yuto Sukegawa, Yi Fang Sung, Yui Suzuki. Takeyuki Suzuki, Roshinori Tagawa, Naoto Takahashi, Shinji Tanaka, Yumiko Taruka, Mizuki Tatsuno, Kanake Tokuyama, Keiko Tozawa, Konomi Watanabe, Rieko Yamamoto |
Adv. Mode Movie Director | Jun Asakawa, Ikuo Nishii |
Adv. Mode Movie Producer | Junji Kawaguchi, Mikitaka Kurasawa, |
Adv. Mode Movie SE | Hiroyuki Hatano, Yuhei Inzumi, Takashi Kaneko, Kouta Matuhara, Hiromi Ohawa, Akihi Saitou, Hideharu Takayama, Chikashi Terao, Masayuki Yamamote, Satoru Yamauchi, Naoe Yoshide |
Adv. Mode Movie Story Board | Masumi Fujii, Hikaru Kondo, Hazuki Mizumote, Kiroyuki Shimazu, Ryu Suzuki, Katsumi Terahigashi |
Adv. Mode Scenario | Kazushige Nojima |
Brawl Stage Design | Yuji Asano, Takao Fujita, Isamu Ikeda, Emi Imamura, Jyunichi Murakami, Miki Naruen, Takashi Ochifuji, Masahiro Yaegashi, Kentaro Yokokawa |
Character Modelling | Ryohei Adachi, Yusuke Asano, Tomoko Furukawa, Kumi Habuta, Kumi Habuta, Shingo Hayakawa, Toshihiko Higashi, Takayuki Hiramatsu, Toru Honbu, Kango Inoue, Takeshi Ochiai, Tatsuo Oshima, Nami Shimura, Aki Sonoyama, Hidekazu Suzuki, Kazuya Suzuki, Chizue Utazu, Akinobu Yamakawa, Toshiyuki Yonekura, Koki Yoshide |
Character Motion Design | Naoto Ahe, Masaya Akiyama, Takashi Ariga, Takamasa Ehara, Takeshi Hasagawn, Masanori Ishikawa, Futoshi Kajita, Chiharu Katagirl, Atsushi Kon, Nahoko Kuhara, Rinko Matsuda, Takahiro Nishigaki, Masahiro Ohmomo, Tatsuhiko Oi, Kohei Okumura, Satoshi Oshiki, Syunan Sukawa, Yoshikazu Sumioka, Katsura Tabata, Minoru Tezuka, Mayuka Yoshikawa |
Director | Masahiro Sakurai |
Effect Design | Chiaki Asakura, Ryuji Inomata, Tayzou Inukai |
Executive Producer | Satoru Iwata |
Level Design | Kou Arai, Kazuhire Irie, Takeshi Suzuki |
Main Theme Music | Tomoyuki Asakawa, Otohiko Fujita, Yuki Hasegawa, Masashi Maeda, Eric Miyashiro, Ken Nishikiori, Mio Noguchi, Hirofumi Sako, Kiyoshi Sato, Satoshi Shoji, Oriko Takahashi, Taizo Takemoto, Kimio Yamane, Taro Yamashita |
Masterpieces Mode | Wakabayashi Akihiro, Hiroto Alexander, Satoru
Hosegai, Kaen Ishikawa, Shoichi Kanehisa, Kenji Matsumoto, Mikio Mishima,
Hitoshi Nakai, Toshihiro Nishii, Cory O'Regan, Shinya Sano, Norihide Sasaki,
Masayuki Taira, Kenshiro Uoda, Oda Yoshinori, Liu Young |
Motion Design Support | Jin Ikeda, Shunsuke Makita, Yasuki Tawaraishi |
Music and Sound | Yutaka Iraha, Kentaro Ishizaka, Masaaki Iwasaki, Takahiro Nishi, Keigo Ozaki, Shogo Sakai |
Music Arrangement | Jun Fukuda, Yasufumi Fukuda, Minako Hamane, Koji Hayama, Akihire Honda, Arata Iiyoshi, Kenji Ito, Noriyuki Iwadare, Shota Kageyama, Koji Konde, Koji Kondo, Yuzo Koshiro, Masato Kouda, Tsukasa Masuko, Toru Minegishi, Yasunori Mitsuda, Seiji Momoi, Michiko Naruke, Asuka Ohta, Kenichi Okuma, Motoi Sakuraba, Tomoke Sasaki, Jun Senoue, Yoko Shimomura, Toshiyuki Sudo, Masafumi Takada, Yusuke Takahama, Hirokazu Tanaka, Kazumi Totaka, Yuka Tsujiyoko, Hajime Wakai, Kenji Yamamote, Ryoji Yoshitomi |
Music Composer | Jun Fukuda, Minako Hamano, Koji Hayama, Akihiro
Honda, Arata Iiyoshi, Kentaro Ishizaka, Kenji Ito, Masaaki Iwasaki, Koji
Kondo, Yuzo Koshiro, Toru Minegishi, Yasunori Mitsuda, Seiji Momoi, Michiko
Naruke, Asuka Ohta, Kenichi Okuma, Keigo Ozaki, Motoi Sakuraba, Jun Senoue,
Yoko Shimomura, Masafumi Takada, Hirokazu Tanaka, Kazumi Totaka, Yuka
Tsujiyoko, Nobuo Uematsu, Hajime Wakai, Kenji Yamamoto |
Planning and Level Design | Kazuhiro Irie, Shintaro Kataoka, Masaya Kuninaga, Kunihiko Nakata, Kanichi Niwane, Yoshiyasu Okawara, Daisuke Shimizu, Takeshi Suganuma, Masayuki Tada, Miki Yakabe, Norihiko Yonosaka |
Producer | Shigeru Miyamoto |
Programming Team | Shinya Abo, Tare Bando, Katsuyuki Fukabori, Tetsuya Funakube, Kenji Furukawa, Makoto Hirashima, Morito Ishii, Yuichiro Ishikawa, Motoyuki Kanayama, Kazuto Kawahira, Masashi Kobayashi, Masaaki Kobayashi, Hiroyuki Koyama, Isao Machida, Toshiaki Matsuno, Satoshi Mitsuhara, Hiroya Mitune, Sachiko Morimoto, Takahiko Murakami, Daisuke Nakanishi, Ryote Nishida, Yasushi Nomoto, Hiromichi Nonaka, Kazuyuki Ohata, Masaru Okube, Yuji Shimoda, Hiroki Sotoike, Yuji Takahashi, Youichi Take, Ryuji Tanaka, Takaaki Tide, Kouichi Watanabe, Takahiro Yamaguchi, Nobuo Yamukai, Ayako Yanai, Shigohiro Yanbe, Takahiro Yan, Oh Yotsuya, Support Takashi Endo, Support Yasushi Ida, Support Norihito Ite, Support Ken Kato |
Support Team | Akira Kinashi, Yasunari Nishida, Kenji Nishida, Junpei Ootani, Souichi Yamamoto, Yasuhiro Yoshioka |
Scenario Writer | Kazushige Nojima |
Testing | Zenya Hayashi |
Voice Samples | Announcer Pat Cashman Captain Falcon Ryo Horikawa Falco (English) Mike Madeoy Falco (Japanese) Hisao Egawa Falco Lombardi (Corneria stage) Ben Cullum Fox (English) Jim Walker Fox (Japanese) Kenji Nojima Fox McCloud (Corneria stage) Steve Ellis Ganondorf Hironori Miyata Gardevoir (English) Michele Knotz Gray Fox Rob Paulsen Ike (English) Jason Adkins Ike (Japanese) Michihiko Hagi Jigglypuff (English) Rachael Lillis Jirachi (English) Michele Knotz King Dedede Masahiro Sakurai Kirby Makiko Omoto Knuckle Joe Alesia Glidewell Krystal Alesia Glidewell Link Akira Sasanuma Lucario (English) Sean Schemmel Lucario (Japanese) Daisuke Namikawa Lucas Lani Minella Luigi Charles Martinet Manaphy (English) Michele Knotz Mario Charles Martinet Marth Hikaru Midorikawa Mei Ling (English) Kim Mai Guest Mei Ling (Japanese) Houko Kuwashima Meta Knight (Japanese) Atsushi Kisaichi Ness Makiko Omoto Peach Nicole Mills Peppy Hare (Corneria stage) Chris Seavor Pikachu Ikue Ootani Piplup (English) Michele Knotz Pit (Japanese) Minami Takayama Pokémon Trainer (English) Michele Knotz Pokémon Trainer (English) Sarah Natochenny Roy (English) Paul Eiding Roy (Japanese) Takeshi Aono Sheik Jun Mizusawa Slippy Toad (Corneria stage) Chris Seavor Snake (English) David Hayter Snake (Japanese) Akio Otsuka Sonic (English) Jason Griffith Sonic (Japanese) Jun'ichi Kanemaru Toon Link Sachi Matsumoto Torchic (English) Michele Knotz Waluigi Charles Martinet Wario Charles Martinet Wolf (English) Grant Goodeve Wolf (Japanese) Mahito Oba Yoshi Kazumi Totaka Zelda Jun Mizusawa Zero Suit Samus Alesia Glidewell |